Pracownia endoskopii

Od kilku lat funkcjonuje w NZOZ-Medicus w Grajewie pracownia endoskopowa.

Posiadamy najnowszej generacji sprzęt do badań firmy Olympus który posiada najwyższą obecnie na rynku rozdzielczość co przekłada się na dokładność badania.

Jesteśmy jedyną poradnią w powiecie grajewskim która może badania gastroskopowe czyli górnego odcinka przewody pokarmowego jak i kolonoskopowe czyli dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywać w ramach umowy z NFZ czyli bezpłatnie dla pacjenta. Takich możliwości nie ma żadna poradnia również szpital ogólny w Grajewie który może wykonywać takiego rodzaju badania tylko u pacjentów hospitalizowanych.

W związku z tym jeśli odczuwasz jakieś objawy dotyczące przewodu pokarmowego lub w twojej rodzinie były przypadki raka jelita lub żołądka warto takie badanie wykonać.

Aby je wykonać bezpłatnie należy zapisać się na badanie po wcześniejszym otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Każdy lekarz rodzinny ma prawo wydać takie skierowanie, leży to w jego kompetencjach i sam lekarz rodzinny lub jego zakład nie ponosi żadnych kosztów związanych z wydaniem skierowania na badanie.

Po otrzymaniu skierowania należy skontaktować się z rejestracją przychodni osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonów 86-444-10-32. W celu uzgodnienia terminu badania oraz sposobu przygotowania się do badania.

Gastroskopia

Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu do żołądka, dwunastnicy w celu obejrzenia błony śluzowej i wykrycia ewentualnych zmian pataologicznych w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy (zmian o charakterze zapalnym, owrzodzeń, zmian nowotworowych). Przy zastosowaniu dodatkowych narzędzi możliwe jest pobranie tkanki do badania histopatologicznego, jak również wykonanie drobnych zabiegów np. wycięcia polipów, obliteracji żylaków przełyku.


PRZYGOTOWANIE DO GASTROSKOPII:

Pacjent do badania powinien być na czczo. Od ostatniego posiłku musi upłynąć min 7 godzin.

Leki przyjmowane systematycznie w dniu badania poranną dawkę należy przyjąć.


Kolonoskopia

Jest to badanie endoskopowe jelita grubego; polega na wprowadzeniu endoskopu w celu zdiagnozowania zmian patologicznych w obrębie błony śluzowej jelita grubego. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi możliwe jest pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego, a także wykonanie małych zabiegów chirurgicznych, np. polipektomii-wycięcia polipów.


PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII:
Do badania całe jelito grube powinno być oczyszczone 

W tym celu należy:

  1. Dzień przed badaniem dieta płynna + 2 litry wody niegazowanej.
  2. W dniu badania rano od godz. 8.00 pić roztwów FORTRANSU.

Każdą z 4 saszetek FORTRANSU należy rozpuścić w 1 litrze wody (może być woda mineralna niegazowana lub przegotowana).

Tak przygotowany roztwór w ilości 4 litrów wypić w ciągu 3-4 godzin (1 szklanka roztwowu w ciągu 10 minut).

Na badanie należy się zgłosić z dorosłą osobą towarzyszącą.